Nie jesteś zalogowany, zaloguj lub zarejestruj się!

Porady

5 cytatów, które zmienią Twoje podejście do fotografii

Jeśli fotografujesz już jakiś czas, możesz sądzić, że fotografia to nauka ścisła. Wymaga od Ciebie umiejętności, dobrego sprzętu i dużych porcji wiedzy. Możesz patrzeć w przyszłość i widzieć swoją przygodę z nią jako ciągłą naukę i powolne, systematyczne postępy.Ale sam fakt, że patrząc w przyszłość widzisz wszystko wyraźnie jest znakiem ostrzegawczym. Jak każda inna ścieżka, droga rozwoju fotografa może być kręta. Wierz lub nie, ale jeden cytat może przemówić do Ciebie i w kilka chwil zmienić Twoje podejście do robienia zdjęć. Nigdy nie przestawaj słuchać specjalistów i pamiętaj, że warto brać ich rady za drogowskazy. Oto kilka cytatów, które mogą skłonić Cię do zmiany obecnego podejścia.

"1. Twelve significant photographs in any one year is a good crop."
Zaledwie 12 dobrych fotografii sprawia, że rok był udany

Słowa te zostały wypowiedziane przez Ansela Adamsa i jeśli nadal przejmujesz się nieudanym dniem, powinny one raz na zawsze zmienić Twój stosunek do nauki, ale też praktyki doświadczonego fotografa.
Każdy, kto zawodowo zajmuje się fotografią, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że jest to zajęcie nietypowe. Przede wszystkim dlatego, że choć do fotografii potrzebna jest odpowiednia wiedza, w swojej nieprzewidywalności przypomina ona raczej sztukę niż rzemiosło. Zdecydowanie nie możesz być pewny, że jeśli wykonasz odpowiedni schemat i będziesz działał zgodnie z konkretnymi instrukcjami, Twoje zdjęcie będzie wspaniałe. Liczy się oryginalna inspiracja, kreatywność, wyczucie a także wyjątkowość chwili. Dlatego czasami trzeba wykonać dużo zdjęć, by trafić na te naprawdę dobre.
Czekając na nie przyjmuj do serca krytykę, analizuj swoje porażki i nie zniechęcaj się. Pamiętaj także słowa Henriego Cartier-Bressona: “Your first 10,000 photographs are your worst”. Jeśli dopiero zaczynasz, musisz uzbroić się w cierpiwość i oczekiwać od siebie cudów każdego dnia.

"2. Photography helps people to see."
Fotografia pomaga ludziom widzieć

Jeśli jesteś początkującym fotografem i skupiasz się głównie na krajobrazach i zdjęciach swoich przyjaciół, możesz nie zdawać sobie jeszcze sprawy z tego, że Twoje zdjęcia w przyszłości mogą wpływać na ludzi. Mogą pokazywać innym obraz świata, który dla Ciebie jest ważny.
Jednocześnie niesamowicie istotne jest to, byś zrozumiał, że możesz kreować opinię społeczną. Jeśli uda Ci się na zdjęciu ukazać wyniszczenie jakiegoś ważnego dla miasta regionu, może to mieć ogromny oddźwięk społeczny. Fotografia dziecka upokorzonego przez rodziców poruszy wiele osób i w rezultacie może spowodować ich aktywność.
Taka świadomość jest niezwykle ważna. Nie rób zdjęć budzących ogromne emocje jeśli czujesz, że przedstawiasz sprawę w nieodpowiednim świetle. Odpowiadasz za uczucie budzone przez Twoje fotografie, ale także narzucasz interpretację rzeczywistości. Jest to ekscytująca, ale także niezwykle odpowiedzialna rola. Z jednej strony posiadasz narzędzia do wpływania na ludzi i ich decyzje, możesz pobudzać społeczność do działania, z drugiej możesz doprowadzić do sytuacji, w której sytuacja zostanie zbyt pochopnie oceniona.

"3. If your pictures aren’t good enough, you aren’t close enough."
Jeśli Twoje zdjęcia nie są wystarczająco dobre, nie jesteś wystarczająco blisko

Zasada ta jest powszechnie znana, a jej autorem jest Robert Capa. Jego słowa do dziś budzą kontrowersje. Przede wszystkim są one wynikiem różnej interpretacji słów fotografa.
Jeśli potraktujemy tę radę dosłownie, będzie ona oznaczała zmniejszenie dystansu, jaki dzieli nas od fotografowanego obiektu. Podejście, bliższe ujęcia. Na takie podejście zwróciło uwagę wielu zawodowców. Według wielu z nich zmniejszanie odległości od osoby w czasie tworzenia portretu może być naruszeniem ich przestrzeni osobistej, a to może ostatecznie zniszczyć naturalność i intymntość chwili. Niektórzy zwracali również uwagę na to, że mniejszy dystans może sprawić, że osoba straci bardziej ogólną perspektywę, nie dostrzeże całości.
Jednak nas bardziej interesuje inna interpretacja tych słów, mianowicie sugestia, że dotyczą one nie fizycznej, a emocjonalnej bliskości. Empatii i zrozumienia. Taka konfrontacja z sytuacją, nawet jeśli jest ona trudna i skomplikowana, jest niezbędna do odpowiedniego uchwycenia obrazu.

"4. Ultimately photography is about who you are. It’s the truth in relation to yourself. And seeking truth becomes a habit."
Ostatecznie fotografia jest odkrywaniem siebie i relacji ze sobą. I to odkrywanie w końcu staje się nawykiem

Na bliskość emocjonalną zwracał uwagę także Leonard Freed. Idealnie ujął on prawdę świata fotografów, która dotyczy nastawienia artysty i jego podejścia do robienia zdjęć. Mianowicie bliskiej więzi, jaka powinna pojawiać się między fotografem a jego zdjęciami.
Często usłyszysz słowa o odnajdywaniu siebie w swojej fotografii i im prędzej zrozumiesz ich wagę, tym szybciej staniesz się samodzielny i oryginalny. Chodzi przede wszystkim o to, że zdjęcia mają odzwierciedlać unikalność osobowości autora, powinny być osobiste i autentyczne. Jest to ważne zarówno dla odbiorcy, jak i dla samego fotografa.
Dla Ciebie robienie zdjęć może okazać się jednocześnie terapią jak i nauką o Twojej osobowości. Terapią dlatego, że posiadasz dar, którego nie ma większość ludzi. Jest nim narzędzie do opowiadania o rzeczywistości, jaką znasz i jaka Cię martwi, smuci, przeraża. Możesz rozładować wszystkie swoje emocje w produktywny i niedestruktywny sposób. Dlaczego nauka? Ponieważ zdjęcia pokazują na co patrzysz i w jaki sposób na to patrzysz, w jaki sposób spostrzegasz świat. To niezwykle cenna wiedza dla każdego człowieka.
Gdy nauczysz się opowiadać historie swoimi zdjęciami i przede wszystkim przyjmiesz do wiadomości, że każda Twoja fotografia powinna wyrażać Twoje podejście do tematu, nie tylko szybciej staniesz się lepszym fotografem, ale także nigdy nie znudzisz się tym zajęciem.

"5. You don’t take a photograph, you make it."

Następny doskonały cytat Ansela Adamsa. Jest to rada najbardziej przydatna dla niedoświadczonych fotografów. Wielu z nich ma podejście opierające się wyłącznie na szukaniu lepszego sprzętu. Tymczasem bardzo ważne jest zrozumienie, że zdjęcia się tworzy i aspekt kreowania jest tutaj bardzo ważny.
Twój rozwój jako fotografa powinien zawierać w sobie zarówno orientowanie się w sprzęcie fotograficznym, jak i naukę tworzenia dobrych zdjęć oraz rozwój emocjonalny. Każde ujęcie wymaga wiedzy o tym, jak odpowiednio ustawić aparat, jak operować światłem i podejść do kompozycji. Każda sytuacja wymaga indywidualnego podejścia i zrozumienia sytuacji. I to właśnie umiejętności i doświadczenie sprawiają, że obraz będzie unikalny. Bez tych dwóch nawet intrygująca sytuacja może być całkowicie nieciekawa na zdjęciu.

Autor:

« wstecz
Proszę czekać...

Ładowanie danych...

Komunikat

Dalej

Komunikat

Dalej

Rejestracja

Klikając przycisk "Zarejestruj" oświadczasz, że zapoznałeś(-aś) się z regulaminem FotoGLE w aktualnym brzmieniu i go akceptujesz.

Logowanie

Nie pamiętam hasła

Szybkie Logowanie

Przypomnienie hasła


Aby otrzymać nowe hasło wpisz swój adres email użyty podczas rejestracji.


E-mail aktywacyjny


Wpisz swój e-mail użyty przy rejestracji konta, a my prześlemy Ci link aktywacyjny na e-mail.



Ładowanie danych...