Nie jesteś zalogowany, zaloguj lub zarejestruj się!
Porady
- Fotogle.pl
- Porady
Wszystko co chcesz wiedzieć o obiektywach
Obiektywna perspektywa
Możliwość wymiany obiektywów w aparacie fotograficznym jest znaczącym udogodnieniem, ponieważ zwykła jego wymiana spowoduje, że ta sama scena będzie wyglądała zupełnie inaczej. Przykładowo zdjęcia wykonane obiektywem o ogniskowej 200 mm wyglądają zupełnie inaczej niż te o ogniskowej 28 mm. Natomiast tzw. teleobiektyw pozwala na dostrzeżenie najbardziej oddalonych szczegółów, natomiast szerokokątny odkrywa nowe relacje między przedmiotami uchwyconymi na zdjęciu. Jeśli chcemy wykonać zdjęcia przy mocnym zbliżeniu, najlepszą opcją będzie zakupienie makroobiektywu. Reasumując, każdy obiektyw daje nam możliwość spojrzenia na rzeczywistość z różnych perspektyw.
Obiektyw szerokokątny
Obiektywy szerokokątne o zmiennej ogniskowej przynoszą wiele korzyści podczas fotografowania w ciasnych pomieszczeniach, kiedy nie mamy możliwości objęcia większej przestrzeni zwykłym obiektywem. Ponadto głębia ostrości w obiektywach szerokokątnych jest bardzo duża, dlatego jeśli chcemy nie stracić ostrości na żadnym z fotografowanych planów, jest to opcja stworzona dla nas. Dodatkowo obiektywy te tworzą wrażenie naprawdę głębokiej perspektywy.
Standardowy obiektyw 35-80 mm
Standardowy obiektyw o zmiennej ogniskowej jest najbardziej rozpowszechnionym obiektywem w dzisiejszych czasach. Regulacja kontu widzenia czy powiększenie obrazu jest bardzo proste i intuicyjne, dlatego możemy dowolnie komponować kadr w celowniku zanim naciśniemy spust migawki. Obiektyw standardowy regulowany odpowiada długościom ogniskowej stosowanej w trzech najpopularniejszych obiektywach – normalnym, szerokokątnym i teleobiektywowi. Oznacza to, że noszenie ze sobą wymiennych obiektywów staje się po prostu zbędne.
Teleobiektyw 80-200 mm
Teleobiektywy są przeznaczone głównie do zastosowań profesjonalnych – sprawdzają się do rejestrowania wydarzeń sportowych czy natury. Często paparazzi używają teleobiektywów fotografując gwiazdy podczas ich codziennych czynności. Wykonywanie fotografii zwierząt w ich naturalnym środowisku wymaga korzystania z tego typu obiektywu, ze względu na konieczną odległość od fotografowanego obiektu. Uwzględniając perspektywę, krótsze teleobiektywy mogą służyć do robienia portretów, zwiększając odległość od fotografowanej osoby, zapewniając jej tym samym większy komfort osobisty. Teleobiektywy mają zazwyczaj sporą wagę, dlatego używanie obiektywu ze zmienną ogniskową zaoszczędzi nam noszenia niepotrzebnego ciężaru.
Obiektyw Fish Eye – rybie oko
Obiektywy, które posiadają szeroki kąt widzenia, ułatwią robienie zdjęć na ograniczonej przestrzeni, a ponadto pozwolą na uzyskanie ciekawych efektów tzw. rybiego oka. Często używa się takich obiektywów przy fotografowaniu dużej grupy ludzi, podczas wykonywania zdjęć podczas cerominii ślubnej czy na ulicy. Głębia ostrości w takim obiektywie jest praktycznie nieskończona, a wrażenie zaokrąglenia obrazu może przy pierwszym kontakcie wydawać się kłopotliwe. Sposób na uporanie się z niechcianymi zniekształceniami, wykorzystując je jako część kompozycji, przyda się podczas fotografowania obiektywem typu rybie oko. Wrażenie głębokiej perspektywy wywołuje powstawanie bardzo intrygujących zdjęć.
Makroobiektyw
Makroobiektyw przydatny jest zawsze wtedy, gdy między aparatem a fotografowanym obiektem pozostaje niewielka przestrzeń. Najlepsze obiektywy marko nie tylko pozwalają na fotografowanie z bliska, ale pozwalają na idealne odwzorowanie fotografowanego obiektu w skali 1:1. Nie jest tak naprawdę istotne, jaką wybieramy odległość fotografowania – jego wymiary powinny zostać niezmienione. Obiektywy makro posiadają skalę odwzorowania, która pozwoli lepiej dopasować odpowiednia do naszych potrzeb skalę – 1:2 i 1:4 są idealne do fotografii zbliżeniowej (owady, kwiaty).
Obiektyw z serii L
Obiektywy serii L są specjalnymi urządzeniami charakteryzującymi się wysoką jakością i znakomitą kompensacją wszystkich zniekształceń optycznych. Ponadto idealnie odwzorowują fotografowany obraz, zapewniając wysoką ostrość i kontrast na całej powierzchni obrazu bez względu na przysłonę. Mogą być wyposażone w system napędowy, który wykorzystuje cichobieżne silniki, wpływające na precyzyjną i cichą pracę systemu automatycznej ostrości.
Jeśli nie planujesz zostać profesjonalnym fotografem, a lubisz robić dobrej jakości zdjęcia, najlepszą opcją będzie wybranie standardowego obiektywu o zmiennej ogniskowej. Zakup profesjonalnych obiektywów może być sporym obciążeniem finansowym, jednak jeśli ktoś jest zdecydowany, powinien zapoznać się dokładnie z cechami każdego z nich, aby wybrać najlepszy dla siebie.
Autor: Marcin Janik